Gomirje.com
Derbi bez pobjednika
9. listopada, 2022.

Ove nedjelje odigrano je peto kolo druge županijske lige Primorsko goranske županije. Najviše pažnje privukao je lokalni derbi između NK Gomirje i NK Željezničara iz Moravica, koji je po lijepom vremenu odigran na igralištu kraj Dobre u Gomirju. Glavni sudac susreta bio je Frlan Tomislav, dok su pomoćnici bili Klobučar Patrick i Safaj Dominik. Iako je u zapisniku s utakmice navedeno da je susret pratilo stotinu gledatelja, po našoj slobodnoj procjeni ta brojka je bila bliža stotinu i pedeset, a možda i više izuzetno motiviranih i glasnih navijača obiju momčadi.

Trenutni poredak na tablici

Konačan rezultat od 1:1 možda ponajbolje, odnosno najpoštenije raspodjeljuje bodove objema momčadima koje ih podjednako trebaju, Željezničar za zadržavanje prvog mjesta na ljestvici a domaćini za preokret lošeg trenda i priključak s vodećim klubovima. Ipak, dojam je da domaćini imaju razloga žaliti za većim brojem propuštenih prilika, odnosno za još kojim pogotkom i tri boda koja bi im itekako dobro došla.

No nije sve bilo tako jednostavno i oskudno kako sam rezultat daje za naslutiti. Utakmica je obilovala dobrim potezima i požrtvovnošću igrača na obje strane, i možda samo zbog te požrtvovnosti i velike želje napadača te odlične igre obrambenih igrača nije bilo više golova. Igra je bila korektna, posebno u prvom poluvremenu u kojem nije zabilježen niti jedan ozbiljniji start koji bi vrijedilo izdvojiti ili kazniti kartonima. U drugom poluvremenu je ipak zabilježeno nekoliko žutih kartona zbog nesportskog ponašanja i preoštrih startova.

Majstorović neposredno prije pogotka

Slavlje nakon pogodka

Definitivno najdominantnije ime susreta bio je Majstorović Dorian koji je i strijelac prvog pogotka na utakmici. Količina snage i brzine tog pojedinca bila je nešto čemu su se divili navijači oba kluba. Pogodak koji je postigao u 61 minuti utakmice, nakon jednog lošeg dodavanja obrambenog igrača NK Gomirje Branka Škantara i logičnog prekršaja koji je nakon toga uslijedio, nešto je što se ne viđa baš često. Iako je živi zid bio postavljen poprilično nonšalantno, silina i preciznost kojim je šutirao Majstorović ostavila je gotovo nepomičnim vratara Trbovića.

Detalj sa susreta

Vodeći pogodak gostiju doveo je do psihološkog momenta u kojem su se gosti malo povukli a domaćini su se otvorili i zaigrali sa dvije špice. Nekoliko izmjena u tom periodu utakmice dodatno je dalo na svježini domaćoj momčadi. Iako su i Luka Šipura, te Muhamed Beriša i Đorđe Trbović odigrali vrlo dobro, jedan igrač zaslužuje da ga se posebno izdvoji kada je riječ o domaćoj ekipi. Riječ je o Mrkić Milošu koji je svoje obrambene zadatke obavljao besprijekorno, izazivajući divljenje navijača svakim potezom. U nekoliko navrata je veoma spretno zaustavio furioznog Majstorovića i omogućio svojoj momčadi aktivan rezultat do spomenutog slobodnjaka u 61. minuti.

Miloš Mrkić – najbolji pojedinac NK Gomirje

Izjednačujući pogodak u 85-oj minuti djelo je domaćeg dečka Mihaila Stipanovića, nakon slobodnog udarca nakon kojega je lopti veoma vješto promijenio smjer i time prevario gostujućeg vratara Aščić Matea. Utakmicu su po prvi put zajedničkim snagama vodili Đorđe Trbović s klupe i kapetan Siniša Mamula, koji je i u ovoj utakmici pokazao liderske kvalitete. Ono što mu se može zamjeriti je prilično oštra igra zbog koje je zaradio i opomenu u 55-oj minuti. Inače NK Gomirje je u ovoj utakmici imalo pet opomenutih igrača. Osim Mamule još su požutjeli i Luka Šipura, Branko Škantar, Vučinić Nikola i Mihail Stipanović. Kod gostiju opomenuti su Majstorović Dorian i Pošmuga Dejan.

Vjerni navijači

Još jedan igrač zaslužuje posebnu pohvalu za današnje izdanje. Iako je Neven Musulin usprkos svojim godinama pokazao kako se vodi momčad i cijelu utakmicu zaustavlja protivnički Luka Šipura na sredini terena, ta dvojica ipak nisu najveći duel današnje utakmice. Epitet najboljeg duela ovaj put ide paru Mamula-Beriša. Naime, bilo je pravo zadovoljstvo gledati nadmetanje desnog bočnog NK Željezničara Zorana Mamule i krilnog napadača NK Gomirje Muhameda Beriše. Sve pohvale idu Mamuli, koji je ispit položio na vrlo neugodnom i neumornom Beriši koji je kao i uvijek doslovno letio terenom.

Najbolji duel utakmice Zoran Mamula i Muhamed Beriša

Sve u svemu derbi je ipak opravdao očekivanja i igrača i navijača. Ni jednima ni drugima nije bilo dosadno, pružili su odlično, fer i korektno nadmetanje i na terenu i izvan njega. Suđenje je usprkos dobacivanjima navijača bilo onakvo kakvo bismo željeli gledati svake nedjelje, ali to nažalost ipak prečesto nije slučaj. Željo je zadržao bod prednosti ispred Starog grada, dok je Gomirje ipak uhvatilo bodove i na kraju prvenstva barem za ovu utakmicu neće moći reći da su prosuli bodove jer su ih itekako zaradili.