2. svibnja, 2022.

Prvomajski krijesovi – večernji uvod u sutrašnji derbi

Iza nas je vikend u kojem smo uživali u sunčanom ali prohladnom vremenu, vikend u kojem smo nekako slikovito prešli u proljeće, mada smo u nedjelju ponovno dočekali kišu za koju kažu da će nas pratiti kroz cijeli ovaj tjedan. No subota je zato bila prekrasna, sunčano vrijeme je bilo kao stvoreno za tradicionalno paljenje krijesova kojim obilježavamo Praznik rada i sve ono što 1. Maj tradicionalno donosi, a to je odmor za radnike, prvomajske budnice, roštiljanje, sindikalne prosvjede i svojevrsni simbolički ulazak u toplije doba godine.

Gradski derbi broj 1. – Željezničar – Gomirje

Ove je subote, po kako rekosmo predivnom sunčanom vremenu odigran je i drugi gradski derbi na području Grada Vrbovskog. Derbi u kojem po mišljenju mnogih vlada najjači naboj i rivalstvo, za koji sukladno tom naboju vlada i najveći interes publike, i zbog kojega treći gradski klub NK Vrbovsko pada u treći plan, utakmica između NK Željezničara i NK Gomirja. I taj je derbi nažalost završen identičnim rezultatom kao i onaj prošlotjedni, dakle pobjedom domaćina 3:2.

Igrač koji čini razliku, broj 9 Majstorović Damian

No krenimo redom. Utakmica je započela pomalo neuobičajenim, ali za današnje prilike sve češćim problemom nedostatka radne snage. Naime, u sudačkoj trojici nedostajala su ni manje ni više nego dva linijska sudca. Očigledno se boljke iz gospodarstva prelijevaju i u sport, pa je sve teže naći ne samo kvalitetne nego bilo kakve radnike. Kratkim vijećanjem između predstavnika klubova i delegata odlučeno je da se utakmica ipak odigra. Pokazalo se je to kao dobra odluka, pošto se nedostatak linijskih sudaca nije uopće primjetio, čemu je doprinijela fer i korektna igra igrača jedne i druge momčadi u kojoj nije bilo niti jedne situacije koja bi rezultirala uobičajenim nekorektnostima kojima ovakvi derbiji inače obiluju.

Korektna utakmica, Davorin Muhar i Kurjaga Zoran

Prvo poluvrijeme započelo je opreznim odmjeravanjem snaga u kojem su se podjednako dobro snalazile obje momčadi. Iako je domaćin poveo u 40-oj minuti golom Milanović Gorana, gosti iz Gomirja su pokazivali kanstantnu inicijativu koja je urodila prilikama, no nažalost ne i pogodcima. Ono što će mnogi prisutni možda malo subjektivno okarakterizirati kao poluvrijeme koje je trebalo završiti prednošću gostiju, zahvaljujući propuštenim prilikama završilo je u egalu, odnosno rezultatom 1:1, postavljenim nakon realiziranog kaznenog udarca koji je izveo Omer Bojčić u 44-oj minuti.

Domaćin je slavio više puta

U drugom poluvremenu do izražaja je došao najveći nedostatak obiju momčadi, nedostatak treninga koji se je ipak najviše osjetio kod gostiju koji su nedugo nakon početka drugog poluvremena u 50-oj minuti primili drugi pogodak. Pogodak je postigao Majstorović Damian, pojedinac koji predstavlja veliki problem i puno fizički spremnijim i kvalitetnijim ekipama. Ubrzo zatim u 76-oj minuti igrač Željezničara sa brojem 11 Konjević Dario u solo prodoru pokraj obrane gostiju postiže i treći pogodak za domaćina za rezultat 3:1, rezultat koji je na neki način najavio pobjednika ovog susreta. U samom završetku susreta u 90-oj minuti, igrač gostujuće momčadi Goran Kljutić je dobro reagirao na jedan ubačaj iz kuta i zabio za konačan rezultat susreta 3:2.

Kapetani : Musulin Neven – NK Željezničar i Mamula Siniša – NK Gomirje

Sudac utakmice Janković Zoran sa Viškova u potpunosti je kontrolirao utakmicu i priveo susret kraju bez ikakvih problema. Tome je doprinijelo kako smo rekli i korektno ponašanje na terenu igrača obiju momčadi. Opomenuta su samo dva igrača, kod domaćih Musulin Deni u 35-oj minuti za nesportsko ponašanje, odnosno prigovor na odluku sudca, a kod gostiju Savić Igor u istoj minuti za preoštar start.

Prilika nije nedostajalo

Derbi koji nije očarao prelijepom igrom, ali koji je ipak opravdao epitet gradskog derbija broj 1. ipak nije ostavio gledatelje bez uzbuđenja. Šansi nije nedostajalo ni na jednom niti na drugom golu, iako se ne možemo oteti dojmu da su ovi derbiji u prošlosti odigravani s puno više naboja i rezultatske neizvjesnosti do samog kraja susreta. Možda je tome doprinosila i činjenica da je nekada za obje momčadi nastupao daleko veći broj domaćih igrača, dok su se i jedna i druga momčad na vanjske igrače oslanjale samo u vidu pojedinaca koji su činili razliku u kvaliteti i u konačnici u rezultatu na tablici. Danas je i kod jedne i kod druge momčadi situacija obrnuta.